Rościszewo, dnia 04.06.2013 r.

RRGKB.271.5.2013

 

Dot.:  postępowania przetargowego  o udzielenie zamówienia publicznego p.n.: „Uporządkowanie gospodarki wodno ściekowej na terenie gminy Rościszewo poprzez budowę sieci kanalizacyjnej i przydomowych oczyszczalni ścieków – ETAP I”

 

Stosownie do art. 38 ust. 1 Ustawy Prawo zamówień publicznych  z dnia 29 stycznia 2004 r.  (Dz. U.  z 2010r. Nr 113 poz. 759) Zamawiający udziela odpowiedzi na zgłoszone zapytania:

                                   

1.      Czy Zamawiający dopuszcza technologię równoważną  wyprodukowaną z polipropylenu która spełnia normę PN EN 12566-3+A1:2009 na podstawie badań wykonanych przez notyfikowane laboratorium, zgodnie z wykazem jednostek wymienionych na stronie  Komisji Europejskiej oraz oznakowanie znakiem  CE?

Odpowiedź:

Zamawiający dopuści urządzenia równoważne spełniające zapisy SIWZ oraz Projektu Budowlanego.

 

2.      Czy wyroby budowlane, o których mowa w SIWZ, m.in. przepompownie ścieków surowych i ścieków podczyszczonych - mają być zgodnie z normą PN-EN 12050-1:2001 i PN-EN 12050-2:2001 obowiązującą na terenie Polski i Unii Europejskiej i wymienionym w niej systemem oceny zgodności 3?
Zgodnie z tym systemem wyrób budowlany musi posiadać potwierdzenie zgodności z w/w normą przez zewnętrzną jednostkę notyfikowaną  przez Komisje Europejską, a producent musi wystawić deklarację WE na kompletną przepompownie ścieków surowych i ścieków podczyszczonych. Zgodnie z art. 59 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 wprowadzanie, montowanie i sprzedaż wyrobów budowlanych niezgodnych z normą grozi nakazem wycofania wyrobu z obrotu, zakazem dalszego przekazywania wyrobu użytkownikom, konsumentom a także pozbawieniem dotacji ze środków unijnych. Za nielegalne opatrzenie wyrobów znakiem zgodności, zgodnie z art. 38 Ustawy o systemie oceny zgodności grozi kara grzywny do 100 000 zł. Karze grzywny podlegają także Ci, którzy bez wymaganych uprawnień nadają znak zgodności.

Odpowiedź:

Zamawiający dopuści jedynie urządzenia spełniające odpowiednie normy.

 

3.      Czy w świetle zapisów znowelizowanego art 30 Prawa Zamówień Publicznych wymienione w specyfikacji wyroby budowlane powinny spełniać wymagania wynikające z Polskich Norm przenoszących normy europejskie PN-EN (normy zharmonizowane), a w szczególności dla:

a.       przepompowni ścieków, wymagania normy PN-EN 12050-1:2002

b.      zaworów zwrotnych, wymagania normy PN-EN 12050-4:2002

Odpowiedź:

Zamawiający dopuści jedynie urządzenia spełniające odpowiednie normy.

 

4.      W myśl art. 8 ust. 5 Ustawy o systemie oceny zgodności z dnia 30.08.2002. i jej nowelizacji z dnia 15.12.2006. zabrania się wprowadzania do użytku i do obrotu wyrobów nie posiadających oznakowania zgodności z wymaganiami zasadniczymi i szczegółowymi. Wobec powyższego, czy od wykonawcy robót będzie żądane stosowne oświadczenie na wymienioną okoliczność w odniesieniu do wyrobów opisanych w pytaniu 3.

Odpowiedź:

Zamawiający będzie żądał Deklaracji Zgodności zgodnej z odpowiednią normą

 

5.      W dokumentacji przetargowej Zamawiający wymaga, aby oferowane oczyszczalnie spełniały normę PN-EN 12566-3+A1:2009, Do oferty należy załączyć m.in. raport z badań wykonany przez jednostkę notyfikowaną. W/w norma dotyczy „Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50” - w normie nie występuje pojęcie osadnik, bioreaktor - norma dotyczy całkowitego urządzenia oczyszczalni".

Czy badania typu wykonane przez jednostkę notyfikowaną i potwierdzające zgodność z w/w normą (badania: wodoszczelność, trwałość, skuteczność oczyszczania, wytrzymałość, wymiary) mają obejmować całą oczyszczalnię (wszystkie elementy jako całość tzn. osadnik, bioreaktor. itd.) i potwierdzać wykonanie badań typu zgodnie z PN-EN 12566-3+A1:2009?

Odpowiedź:

Zamawiający dopuści jedynie urządzenia spełniające odpowiednią normę

 

6.      Zgodnie z normą PNEN 12566-3+A1:2009 na którą powołuje się Zamawiający jednym z najważniejszych parametrów funkcjonowania przydomowych oczyszczalni ścieków jest jakość oczyszczonego ścieku. Warunki jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska naturalnego określa Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24.07.2006 r. W/w norma nie określa konkretnie technologii oraz materiału z jakiego mają być wykonane urządzenia.

Czy w związku z powyższym Zamawiający dopuści urządzenia równoważne pracujące w technologii osadu czynnego wspomagane złożem biologicznym, która spełniają wszystkie wymogi normy PN­EN 12566-3+A1  potwierdzone badaniami wykonanymi przez notyfikowane laboratorium, posiadające oznakowanie CE oraz spełniające wymagania w/w Rozporządzenia?

Odpowiedź:

Zamawiający (zgodnie z Projektem Budowlanym, oraz SiWZ) jako urządzenia równoważne uważa pracujące jedynie w technologii niskoobciążonego osadu czynnego. Nie dopuści urządzeń pracujących w innej technologii

 

 

Gmina Rościszewo w związku z powyższymi wyjaśnieniami nie przewiduje zmiany terminu składania ofert.

 

Informacje o dokumencie:
  • Informację wprowawdził(a) do BIP: Marek Chyliński
  • Data udostępnienia w BIP: 2020-06-23
  • Informacja zaktualizowana przez: Marek Chyliński
  • Data ostatniej aktualizacji: 2020-06-23 12:14:37
  • Liczba odsłon: 376
  • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 1964880]

przewiń do góry