Rościszewo, dnia 11.09.2013 r.

RRGKB.271.8.2013

 

Dot.:  postępowania przetargowego  o udzielenie zamówienia publicznego p.n.: „Uporządkowanie gospodarki wodno ściekowej na terenie gminy Rościszewo poprzez budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz przydomowych oczyszczalni ścieków – ETAP II”

 

Stosownie do art. 38 ust. 1 Ustawy Prawo zamówień publicznych  z dnia 29 stycznia 2004 r.  (Dz. U.  z 2010r. Nr 113 poz. 759) Zamawiający udziela odpowiedzi na zgłoszone zapytania:

                                   

1.      W dokumentacji przetargowej, Zamawiający wymaga, aby oferowane oczyszczalnie spełniały normę PN-EN 12566-3+A1:2009. Do oferty należy załączyć m.in. raport z badań wykonany przez jednostkę notyfikowaną. W/w norma dotyczy „Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50” – w normie nie występuje pojęcie osadnik, bioreaktor – norma dotyczy całkowitego urządzenia „oczyszczalni”.

Czy badania typu wykonane przez jednostkę notyfikowaną i potwierdzające zgodność z w/w normą (badania: wodoszczelność, trwałość, skuteczność oczyszczania, wytrzymałość, wymiary) mają obejmować całą oczyszczalnię (wszystkie elementy jako całość tzn. osadnik, bioreaktor. itd.) i potwierdzać wykonanie badań typu zgodnie z PN-EN 12566-3+A1:2009?

Odpowiedź:

Zamawiający dopuści jedynie urządzenia przebadane na zgodność z normą PN-EN 12566-2+A1:2009 jako całość. Nie dopuści oczyszczalni w których osadnik gnilny zbadany był niezależnie od reaktora biologicznego.

 

2.      Zgodnie z normą PN-EN 12566-3+A1:2009 na którą powołuje się Zamawiający jednym z najważniejszych parametrów funkcjonowania przydomowych oczyszczalni ścieków jest jakość oczyszczonego ścieku. Warunki jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska naturalnego określa Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24.07.2006 r. W/w norma nie określa konkretnie technologii oraz materiału z jakiego mają być wykonane urządzenia.

Czy w związku z powyższym Zamawiający dopuści urządzenia równoważne pracujące w technologii osadu czynnego wspomagane złożem biologicznym, która spełniają wszystkie wymogi normy PN­-EN 12566-3+A1  potwierdzone badaniami wykonanymi przez notyfikowane laboratorium, posiadające oznakowanie CE oraz spełniające wymagania w/w Rozporządzenia?

Odpowiedź:

Z przepisów ustawy PZP wynika, że Zamawiający samodzielnie dokonuje oceny swoich potrzeb i stosownie do nich określa przedmiot zamówienia. Trudne do spełnienia wymogi dla innych Wykonawców nie stanowią podstawy do uznania, że przedmiot zamówienia został określony w sposób naruszający zasady uczciwej konkurencji. Ponadto, zgodnie z wyrokami Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 20 marca  2008 roku (Sygn. Akt. KIO/UZP 204/08) oraz Zespołu Arbitrów z dnia 7 marca 2007 roku (Sygn. Akt. KIO/UZP 0207/07), Zamawiający ma prawo określić przedmiot zamówienia oraz warunki udziału w postępowaniu w sposób odpowiadający jego indywidualnym potrzebom. Dodatkowo według wyroku z dnia 24 marca 2009 roku (Sygn. Akt. KIO/UZP 280/09) „[...] Wykonawca, który jest w posiadaniu określonych instrumentów, czy określonej wiedzy, technologii, nie może domagać się od konkretnego Zamawiającego dostosowania swoich wymogów do możliwości technicznych, czy technologicznych świadczenia usługi, czy dostarczenia towaru przez danego Wykonawcę. Zamawiający ma bowiem prawo do zakupu określonych produktów czy usług, które są my niezbędne z jednoczesnym zapewnieniem ich sprawnej realizacji”.

Opis wymagań dotyczących przedmiotu zamówienia, jego określenie w sposób obiektywny z zachowaniem zasad ustawowych. Zamawiający nie może dostosować SIWZ do warunków technicznych wygodnych dla poszczególnych Wykonawców, obniżając wymagania techniczne w odniesieniu do swoich potrzeb. Przyjęcie tej tezy prowadziłoby do konieczności ciągłej zmiany wymagań i w konsekwencji dopuszczenia do postępowania Wykonawców którzy nie oferują usług lub dostaw odpowiedniej jakości.

Zamawijący nie dopuści zatem urządzeń pracujących na zasadzie osadu czynnego wspomaganego zlożem biologicznym czyli odbiegających od wymagań opisanych w SIWZ.

 

Gmina Rościszewo w związku z powyższymi wyjaśnieniami nie przewiduje zmiany terminu składania ofert.

 

Informacje o dokumencie:
  • Informację wprowawdził(a) do BIP: Marek Chyliński
  • Data udostępnienia w BIP: 2013-09-11
  • Informacja zaktualizowana przez: Marek Chyliński
  • Data ostatniej aktualizacji: 2020-06-23 12:15:11
  • Liczba odsłon: 220
  • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 1965022]

przewiń do góry